انتخاب رشته کنکور تجربی 98


انتخاب رشته کنکور تجربی 98

انتخاب رشته کنکور تجربی 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته کنکور تجربی 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور 9099071647

تماس از استان تهران 9092305579

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

کنکور سراسری تجربی  از بیشترین تعداد داوطلب نسبت به رشته های دیگر برخوردار می باشد به طوری که در سال 97 بیش از یک میلیون نفر در کنکورسراسری شرکت کردند که از این تعداد، حدود 642 هزار نفر به داوطلبان گروه تجربی اختصاص داشت. رشته ی تجربی شامل 5 زیر گروه است که رشته های زیر گروه 1 عمدتا به گروه علوم پزشکی مربوط می باشد و اکثر داوطلبان کنکور تجربی، در رقابت برای پذیرش در این رشته ها هستند. داوطلبان برای قبولی در رشته های برتر و پرمتقاضی گروه تجربی نیازمند کسب موفقیت در دو مرحله می باشند. مرحله اول به دست آوردن نمره و حدنصاب لازم در آزمون سراسری است و مرحله دوم انتخاب رشته اصولی و صحیح می باشد. در واقع فرایند انتخاب رشته، مهم ترین بخش برای پذیرش در دانشگاه است و باید برای انجام آن دقت لازم را به کار برد. با توجه به حساسیت این موضوع، تصمیم گرفتیم با ارائه مطلبی به طور اختصاصی به انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی بپردازیم که در آن به تمامی موارد مربوط، از قبیل زمان انتخاب رشته ، نحوه انتخاب رشته، زمان اعلام نتایج انتخاب رشته و … پرداخته شده است.  

اگر انتخاب رشته با توجه به رتبه کسب شده در زیر گروه های مختلف انجام شود، شانس موفقیت بیشتر است.

زمان انتخاب رشته کنکور تجربی 98

چند هفته پس از برگزاری کنکور سراسری و در نیمه اول مرداد ماه، نتایج اولیه آزمون از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می شود و داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت و وارد کردن مشخصات خواسته شده، کارنامه خود را دریافت نمایند. چند روز پس از اعلام نتایج اولیه، دفترچه ای تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی در سایت سنجش قرار داده می شود که این دفترچه شامل رشته های تحصیلی دانشگاه های سراسری، رشته های تحصیلی دانشگاه غیرانتفاعی و پیام نور، رشته های تحصیلی دوره های نوبت دوم و پردیس خودگردان و مواردی مانند ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های مختلف، نحوه تاثیر سهمیه ایثارگران و سهمیه مناطق در کنکور تجربی و … می باشد. بنابراین داوطلبان کنکور تجربی برای دریافت اطلاعات در همه ی این موارد، نیازمند بررسی دقیق دفترچه می باشند. در حاضر دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی 98 منتشر نشده است ولی داوطلبان می توانند برای دریافت اطلاعات کلی، از دفترچه انتخاب رشته سال 97 استفاده نمایند.

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی97(به محض انتشار دفترچه سال 98، این مطلب به روز رسانی خواهد شد)

انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه سراسری

انتخاب رشته تمام دانشگاه ها از جمله دانشگاه روزانه، دانشگاه غیرانتفاعی، دانشگاه پیام نور، دوره های نوبت دوم و پردیس خودگردان به صورت هماهنگ و در قالب یک فرم انتخاب رشته صورت می پذیرد. در واقع همزمان با انتشار دفترچه، لینک  انتخاب رشته کنکور سراسریتجربی فعال می شود و داوطلبان بایستی با کلیک بر روی لینک، فرم  انتخاب رشته الکترونیکی را دریافت نمایند. داوطلبان برای انتخاب رشته دانشگاه روزانه و نوبت دوم باید مجاز شده باشند، به عبارت دیگر اگر در کارنامه اولیه عبارت «مجاز» در بند مربوط به «دانشگاه روزانه و نوبت دوم» ، درج شده باشد، داوطلب می تواند برای انتخاب رشته این دانشگاه ها اقدام نماید و در صورت درج عبارت «غیرمجاز» ،فقط می تواند از رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان انتخاب نماید. داوطلبان مجاز به انتخاب حداکثر 150 کد رشته از دفترچه انتخاب رشته، هستند. برای افزایش شاس قبولی خود در یکی از رشته های تحصیلی، انتخاب هایتان را به سه بخش خوش بینانه، واقع بینانه و بد بینانه دسته بندی کنید. در بخش خوش بینانه رشته هایی را قرار دهید که با توجه به رتبه تان، احتمال قبولیتان کم می باشد ولی برای امتحان شانس پذیرش خود، این رشته ها را قرار می دهید. بخش واقع بینانه را به رشته های منطبق با رتبه تان اختصاص دهید و بیش از نیمی از انتخاب هایتان را در این بخش قرار دهید، و در انتها رشته هایی که شانس پذیرشتان در آنها بسیار زیاد است، در قسمت بدبینانه بگنجانید. هدف از چینش رشته ها بدین صورت، توجه به علاقه داوطلب می باشد به عبارت دیگر در فرایند انتخاب رشته، علاقه داوطلب بر رتبه او ارجحیت دارد.

انتخاب رشته کنکور تجربی 98

 • انتخاب رشته دانشگاه سراسری از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نسانی sanjesh.org انجام می شود.
 • داوطلبان کنکور تجربی برای انتخاب رشته دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی، باید کارت اعتباری خریداری نمایند.خرید کارت اعتباری از طریق سایت سنجش و با پرداخت هزینه، امکان پذیر می باشد.

انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه آزاد

با توجه به برگزاری همزمان کنکور سراسری و دانشگاه آزاد، ممکن است برای داوطلبان این سوال به وجود آید که آیا انتخاب رشته نیز به صورت هماهنگ و همزمان برگزار می شود؟ در پاسخ به این دسته از داوطلبان باید بگوییم که انتخاب رشته دانشگاه آزاد به صورت جداگانه و از سایت مجزا صورت می پذیرد. در واقع پس از اتمام زمان انتخاب رشته دانشگاه سراسری، انتخاب رشته دانشگاه آزاد آغاز می شود و بدین منظور دفترچه ای تحت عنوان،  دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 98 منتشر می شود که لیست رشته های تحصیلی گروه تجربی نیز در داخل این  دفترچه قرار دارد. برای  انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه آزاد، داوطلبان مجاز به انتخاب حداکثر 100 کد رشته می باشند و بهتر است نحوه چیدمان کدرشته ها نیز به همان صورتی که در مطلب فوق ارائه شد، انجام شود.

 • کلیه امور مربوط به انتخاب رشته دانشگاه آزاد، از طریق سایت دانشگاه آزاد و به نشانی azmoon.org انجام می شود.
 • برای انتخاب رشته تجربی دانشگاه آزاد، باید با واریز هزینه به سایت دانشگاه آزاد، کارت اعتباری مربوطه را خریداری نمایید.

رتبه قبولی رشته های پرطرفدار کنکور تجربی

برای انتخاب رشته کنکور تجربی، آگاهی از رتبه های مورد نیاز برای پذیرش در هر رشته بسیار موثر می باشد تا داوطلب با دریافت اطلاعات کلی، اقدام به انتخاب رشته نماید. به همین دلیل در ادامه مطلب رتبه قبولی تعدادی از رشته های پرطرفدار گروه تجربی آورده شده است و برای اطلاع از رتبه قبولی سایر رشته ها، با مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

ردیفنام رشته رتبه کشوری داوطلبدانشگاه پذیرفته شدهردیفنام رشته  رتبه کشوری داوطلبدانشگاه پذیرفته شده1پزشکی8دانشگاه علوم پزشکی تهران/روزانه13دندانپزشکی1355دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/خودگردان2پزشکی70پزشکی تهران/روزانه14دندانپزشکی4975دانشگاه علوم پزشکی اصفهان/خودگردان3پزشکی304دانشگاه علوم پزشکی مشهد/روزانه15دندانپزشکی5432دانشگاه علوم پزشکی مازنداران/خودگردان4پزشکی501دانشگاه علوم پزشکی بابل/روزانه16دندانپزشکی8630دانشگاه علوم پزشکی بابل/خودگردان5پزشکی790دانشگاه علوم پزشکی قم/روزانه17داروسازی4200دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس/ روزانه6پزشکی935 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان/روزانه18داروسازی5080داشگاه علوم پزشکی شیراز/ روزانه7پزشکی3970 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان/خوگردان19داروسازی5573نشگاه علوم پزشکی اصفهان/ خودگردان8پزشکی5995 دانشگاه علوم پزشکی ارومیه/خودگردان20داروسازی6600داشگاه علوم پزشکی اردبیل/ روزانه9پزشکی5120دانشگاه علوم پزشکی مازندران/روزانه21داروسازی6860ذانشگاه علوم پزشکی کرمان/روزانه10دندانپزشکی358دانشگاه علوم پزشکی تهران/روزانه22داروسازی8520دانشگاه علوم پزشکی مازندران/روزانه11دندانپزشکی419دانشگاه علوم پزشکی یزد/روزانه23داروسازی8900دانشگاه علوم پزشکی یزد/ خودگردان12دندانپزشکی945دانشگاه علوم پزشکی تبریز/روزانه24داروسازی6640دانشگاه علوم پزشکی کرمان/روزانهبازار کار رشته های گروه تجربی

بدون شک برای اکثر داوطلبان کنکور تجربی بسیار اهمیت دارد که بعد از فارغ التحصیلی از رشته خود، جذب بازار کار شوند و در کاری مرتبط با رشته خود مشغول باشند. به همین دلیل یکی از موارد مهم در انتخاب رشته که باید به آن توجه شود، اطلاع از بازارکار رشته های مختلف است. رشته تجربی به طور کلی 5 زیر گروه اصلی را شامل می شود که بازار کار هر کدام از زیر گروه ها متغیر می باشد. رشته های زیر گروه 1 عمدتا مربوط به گروه علوم پزشکی مانند پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، هوشبری، مامایی، هوشبری، فیزیوتراپی و .. می باشد و در حال حاضر شرایط بازارکار در کشورمان برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی مساعدتر است و همه ی فارغ التحصیلان این رشته ها، می توانند در مراکز درمانی و آزمایشگاهی مشغول به کار شوند. بنابراین افرادی که روحیه کار در محیط های بیمارستانی و درمانی را دارند، در این مشاغل موفق تر هستند. در زیر گروه 2 رشته هایی مانند داروسازی، شیمی، مهندسی بهداشت محیط و … قرار دارد. رشته های این زیرگروه نیز از بازار کار متعادلی برخوردار است و فارغ التحصیل می توانند در بخش تحقیقاتی داروخانه ها، صنایع داروسازی، کارخانه های لوازم آرایشی و بهداشتی و محیط های آزمایشگاهی مشغول به کار شوند. در رشته های علوم پایه گروه تجربی مانند زیست شناسی، شیمی، زمین شناسی و … بازار کار کمی متفاوت تر است و زمینه شغلی این رشته ها در کشورمان، مناسب نمی باشد. ولی داوطلبانی که علاقمند به کارهای پژوهشی و تحقیقاتی هستند، برای جذب در مشاغل مرتبط، نیازمند ادامه تحصیل می باشند. از دیگر رشته های پرمتقاضی گروه تجربی که می توان به بازار کار خوب آن ها اشاره کرد، رشته هایی مانند حسابداری، مدیریت و … می باشد. زیرا در حال حاضر تمام شرکت ها و ارگان های دولتی و خصوصی نیازمند حسابدار یا مدیرانی در بخش اجرایی، مالی و ..هستند.

انتخاب رشته کنکور تجربی 98

برای دریافت اطلاعات بیشتر از بازار کار رشته های پرمتقاضی گروه تجربی، می توانید از مطالب زیر استفاده کنید.

 1. بازار کار رشته داروسازی
 2. بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی 
 3.  بازار کار رشته هوشبری 
 4. بازار کار رشته دامپزشکی
 5. بازار کار رشته اتاق عمل

انتخاب رشته بدون کنکور تجربی دانشگاه روزانه

برخی از رشته های گروه تجربی در دانشگاه های روزانه، پیام نور، غیرانتفاعی و آزاد به صورت بدون کنکور ارائه می شود. در واقع پذیرش دانشجو در رشته های بدون کنکور براساس سوابق تحصیلی داوطلب انجام می شود و آن دسته از داوطلبانی که تمایلی به شرکت در کنکور سراسری ندارند یا رتبه مناسبی در کنکور بدست نیاورنده اند، می توانند به صورت بدون کنکور، وارد دانشگاه شوند.

رشته های بدون کنکور دانشگاه روزانه

مهندسی علوم دامی، مهندسی طبیعت، علوم و مهندسی باغبانی، کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان معطر، مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی، زیست شناسی گیاهی، شیمی محض، مهندسی فضای سبز، علوم و مهندسی صنایع غذاییو …

 • لسیت رشته ههای بدون کنکور تجربی، در دفترچه انتخاب رشته تجربی قرار دارد
 • انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه روزانه، همزمان با انتخاب رشته سراسری انجام می شود.

برای دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکوربا مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره  تماس بگیرید همچنین با عضویت درکانال تلگرام انتخاب رشته ، از تمامی اخبار مربوط به انتخاب رشته کنکور آگاه شوید.

entekhab-reshte1.gif

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته کنکور تجربی 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور 9099071647

تماس از استان تهران 9092305579

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

منبع : انتخاب رشته کنکور تجربی 98

مشاوره تحصیلی – ایران مشاوره – مشاوره تحصیلی تلفنی – ثبت نام کنکور سراسری – مشاوره انتخاب رشته کنکور  – کارنامه سبز کنکور چیست – دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی – شرایط رشته های دارای تعهد خدمت – از شیمی دارویی به داروسازی  – اشتباه در انتخاب رشته – ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری – انتخاب رشته – تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران – تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری – دفترچه انتخاب رشته کنکور – انتخاب رشته کنکور سراسری – نرم افزار انتخاب رشته کنکور – اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری – انتخاب رشته کنکور انسانی – انتخاب رشته کنکور تجربی – انتخاب رشته کنکور زبان انگلیسی – انتخاب رشته کنکور سراسری هنر – انتخاب رشته کنکور ریاضی – زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد – زمان انتخاب رشته کنکور سراسری – زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری – زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد – انتخاب رشته کنکور تجربی 98


/ 0 نظر / 8 بازدید